Menu Opret profil

Den danske svømmeofficialuddannelse

- bliv dommer eller tidtager!

Læs Dansk Svømmeunions pjece om uddannelserne HER.

Herunder kan du se, hvilke officials Nyborg Svømmeklub har i dag.

Vi har altid brug for flere officials, og har du børn i konkurrenceafdelingen opfordrer vi dig stærkt til at melde dig. Klubben sørger for kurser, og er du interesseret kan du henvende dig til Kate Zender på kate@zender.dk.


Tidtagere (Modul 1)

Anders Ørsted Kamille, hjælpetræner 
Anette KirkAlexander, C24.10.2017
Anna Lyngbo AdellundViktor, Laks og Frederik, Krabbe 
Ann Helene NielsenToke, B24.10.2017
Berit BorkstedEmil, C01.03.2017
Carsten Hummelhoff-Mortensen Alberte, T15.09.2018
Carsten VestergaardMathilde, C14.04.2011
Christian KronborgIben, Hvidhaj og Lise, Haj12.02.2013
Ey AmmentorpBarbara, A og Sebastian,
Hvidhaj
07.10.2014
Frank SkyumFreya Isabel, C og Simon, Hvidhaj01.03.2017
Helle LorenzenMaria, træner12.01.2012
Inge AastedGritt, Hvidhaj 01.03.2017
Jan Tonni NielsenFreja, T28.11.2018 
John Bredal LarsenMaria, A og Mikkel, B08.09.2015
Jørgen PedersenAnders, C01.03.2017
Karsten SteenOskar, B, Nanna og Frida, T08.09.2015
Lotte GraffSebastian, hjælpetræner 12.02.2013
Luidmilla ArendalNicole, B13.09.2017
Magnus Gersbo-MøllerElla, C24.10.2017
Malene HansenTobias, B13.09.2017
Martin MadsenMathias C og Ellen T23.01.2018
Martin Skov ChristensenFrederikke, C01.03.2017
Michael StadnickiPiotr, B og Filip, T24.10.2017 
Morten RasmussenClara, Hvidhaj01.03.2017
Nicolai Frolov AndersenTræner 07.10.2014
Ole HansenTobias, B13.09.2017
Paul QvistSarah, C28.11.2018
Pernille SkyggelundMentor26.11.2009
Peter GasterMarcus, T og Isabella, Blæk28.11.2019 
Peter NielsenHjalte, T15.09.2018
Peter SeirupNina, B 01.03.2017
Randi Hærup PoserBertram, C og Gorm, Blæk24.10.2017
Rikke CailhoOceane, C24.10.2017
Rune Klysner  Christiansen Dicte, Haj24.10.2017 
Sandra Gramstrup MadsenMathias, C og Ellen, T24.10.2017
Stefan Monberg WitzelHjalte, T og Agnes, Blæk28.11.2018
Steffen PalmJohan, C24.10.2017
Søren RiberLaura, B01.03.2017
Thea Lyngbo SørensenFreja, K-haj 10.11.2015
Øjvind Jørgensen             Randi, A 12.02.2013

Dommere (Modul 2):

Adam VadEszter, C29.10.2017
Camilla SchouLaurits, T 27.10.2018
Dorthe Trasbo VestergaardFreja, C og Alberte, Blæk29.10.2017
Fribjørg BakIben, A26.10.2014
Heidi Plaetner NielsenSilas, C29.10.2017
Hans-Henrik HansenMaria, A29.10.2017
Helle BebeMaria, A 03.12.2016
Ines M. GadegaardCarl, træner 06.10.2012
Jane NielsenKlara, C 27.10.2018 
Karin Elholm JuliussenKaroline, B og Katrine, C03.12.2016
Katarina NanckeMark, hjælpetræner 09.05.2015
Kate Zender 09.05.2015
Lene Foli 26.10.2013
Lene JørgensenRandi, A 05.06.2016
Mads Skovgaard NissenMathilde, B og Valborg, T03.12.2016
Marianne MühringNanna og Frida, T og Oskar B 27.10.2018 
Martin Okkerholm   Mingus, A og Alexander, B31.01.2016
Mette HårbølKamilla, T og Karoline, Blæk03.12.2016
Mette Lykke SandisonJonas, A og Mathias, B 03.12.2016
Natacha ZenderTræner 09.05.2015
Nina AndersenNoah, T14.04.2018
Pia NielsenFrederik, B15.11.2015
Teis SvendsenJonas, A09.05.2015
Tina Holgersen SkovLukas, C29.10.2017
Tina VaarningAdrian, C og Danilo, T30.04.2017
Torben NielsenFrederik, B15.11.2015

Startere (Modul 3)

Allan BauThea, træner       13.12.2012  
Christian KobbernagelNikolaj, C, Jakob, Blæk og
Frederik, Haj
 09.05.2017
Christina MadsenTræner  02.10.2014
Dorte Bruun- PetersenMette, A 09.05.2017
Kate PedersenAndreas, A og Maja, B 09.05.2017
Lasse PedersenKristine, A og Louise, C 09.05.2017
Lene HøybyeKarina A, A og Lauritz, C  01.11.2018
Martin FalkenstrømFreja, A og Dicte, C 07.04.2015
Morten HøstCathrine, B 09.05.2017
Peter OlesenKarina, A og Lauritz, C 22.01.2014
Tom BakIben, A  22.01.2014

Ledende måldommer/tidtager (Modul 4)

Allan Bau Thea, træner                10.02.2013 
Carsten Birkholm PedersenJonathan, Blæk og Victoria, Haj10.02.2013                    
Christina LarsenTeodor, B og Otto T25.03.2017
Christina MadsenTræner 04.10.2014
Dorthe Bruun- PetersenMette, A 25.03.2017
Kate PedersenAndreas, A og Maja, B 25.03.2017
Lasse PedersenKristine, A og Louise, C25.03.2017
Lene HøybyeKarina, A og Lauritz, C
22.10.2018
Martin FalkenstrømFreja, A og Dicte, C30.04.2016
Morten Erik HøstCathrine, B 25.03.2017
Peter OlesenKarina, A og Lauritz, C02.11.2013
Rikke MemborgLaura, B og Frey, C
22.10.2018
Tom BakIben, A02.11.2013

Overdommere

Flemming Skyggelund
Martin Falkenstrøm
Peter Olesen

El-tidsoperatører

Carsten Birkholm Pedersen
Carsten Vestergaard
John Larsen
Frank Skyum Christensen
Lisbet Holten Lambert
Tom Bak

Wingrodan-operatører

(Wingrodan er det pc-program, der håndterer afviklingen af svømmestævner, tilmelding til svømmestævner og databaserne Octoopen og Octostatistik)

Kate Pedersen
Lasse Pedersen
Lisbet H. Lambert
Martin Okkerholm

Stævnesekretærer (Modul 6)

Christian Kobbernagel 18.06.2017
Christina Madsen 27.02.2016
Kate Pedersen 04.05.2014
Lasse Pedersen  27.02.2016
Martin Okkerholm 27.02.2016

Speakere

Allan Bau
Lisbet H. Lambert
Dorte Trasbo Vestergaard