Menu Opret profil

Weekendens største medaljesluger fra Nyborg blev ikke uventet Karina Høybye Olesen, der kunne vende hjem fra det fynske årgangsmesterskab med 6 guldmedaljer, 1 sølv og 4 bronzemedaljer. Og så klarede hun ovenikøbet en skolefest midt imellem de to meget lange stævnedage.

Men medaljer og nåle var ellers godt fordelt blandt de 29 Nyborg-svømmere, der deltog.
 
Jacob Schøler opnåede sin første kravtid til forårets vestdanske årgangsmesterskaber, da han svømmede 100 m fri i tiden 1.02.49 og Troels D. Essen fik endnu kravtid til samlingen, da han svømmede 50 m fri i tiden 29.78.
 
Nålene bliver overrakt ved præmieoverrækkelsen til klubmesterskaberne lørdag den 13. april.
 
Se billeder fra stævnet HER 
Medalje- og nåleoversigt:
Karina H. Olesen
Guld i 400 im, 200 fri, 100 ryg, 800 fri og 200 fri.
Sølv i 50 fri
Bronze i 100 bryst
Maria Bredal Larsen
Guld i 200 fri
Sølv i 100 fri og 200 im
Therese H. Jensen Guld i 400 im
Louise Lykke Hansen
Guld i 800 fri
Bronzedelfinnål
Signe Stærmose
Sølv i 200 bryst
Bronze i 100 bryst og 800 fri
Iben Bak
Bronze i 100 m ryg og 100 m im
Bronzedelfin m. sløjfe
Nadia B. Pedersen    Bronze i 200 fri


Anton H. Lambert
Guld i 50 fri og 100 fly
Sølv i 100 fri, 200 ryg, 400 fri og 100 ryg
Bronze i 200 fri
Mads Due Kristensen
Guld i 400 im og 200 ryg
Sølv i 200 im
Bronze i 100 im
Rasmus Kristensen
100 bryst, 200 im og 100 fly
Bronze i 100 fri, 200 ryg og 100 ryg
Jacob Schøler
Sølv i 400 fri,
Bronze i 100 fri, 50 fri og 800 fri
Troels D. Essen Sølv i 200 ryg og 100 bryst
Thomas B. Kristensen
Sølv i 800 fri
Bronzedelfinnål
Nikolai H. Maaløe
Sølv i 200 bryst
Bronzenål med sløjfe
Carl M Gadegaard Sølv i 200 bryst
Tais A. Kristensen Bronze i 400 fri
Julie Ejby Bronzenål med sløjfe
Nikolaj Madsen Bronzenål og Bronzenål med sløjfe
Amalie Lund Bronzenål og Bronzenål med sløjfe
Jonas Ejby Bronzenål og Bronzenål med sløjfe
Cille Halkjær Flippernål
Nikolaj Graff Talentnål og Flippernål
Karina H. Olesen
Maria Lorenzen
Iben Bak
Maria Bredal Larsen
Bronze i 4x50 fri
Anton H. Lambert
Jacob Schøler
Mads Due Kristensen
Rasmus Kristensen
Bronze i 4 x 50 fri
Nadia B. Pedersen
Julie Ejby
Karina H. Olesen
Maria Bredal Larsen
Bronze i 4 x 100 medley
Mads Due Kristensen
Anton H. Lambert
Rasmus Kristensen
Jacob Schøler
Bronze i 4 x 100 medley
Nadia B. Pedersen
Julie Ejby
Karina H. Olesen
Maria Bredal Larsen
Bronze i 4 x 50 medley
Mads Due Kristensen
Anton H. Lambert
Rasmus Kristensen
Jacob Schøler
Bronze i 4 x 50 medley
Nikolaj Madsen
Nikolai H. Maaløe
Karl-Emil Elnegaard
Carl M. Gadegaard
Bronze i 4 x 50 medley
Julie Ejby
Amalie Lund
Iben Bak
Maria Bredal Larsen
Bronze i 4 x 100 fri
Anton H. Lambert
Mads Due Kristensen
Jacob Schøler
Rasmus Kristensen
Bronze i 4 x 100 fri