Menu Opret profil

Tre festlige svømmedage er overstået, og der var masser af klapsalver og resultateter, der skulle fejres, da ca 200 forældre og børn samledes i Tennishallen lørdag eftermiddag.

Højdepunktet i svømmehallen var nok det store opgør mellem Veteranerne – trænerne Alexander Månsson, Patrick Terp, Christian Skov og Kristoffer Rasmussen – og alle andre svømmere. Veteranerne svømmede først mod de mindste, der svømmede med svømmefødder og andre hjælpemidler, så mod K2 og K+, før de mødte det stærkeste K1-hold i den endelige duel. Sidste år måtte K1-svømmerne ty til regulær snyd for at vinde over Veteranerne, men i år lykkedes det holdet, der bestod af cheftræner Martin Madsen, Anton Holten Lambert, Mads Due Kristensen og Rasmus Kristensen at vinde på regulær vis. Spændende at se, hvordan Veteranerne vil gå i træning til at generobre løbet til de næste klubmesterskaber.

Der blev svømmet mange løb, og der blev leveret mange flotte resultater. En række svømmere kvalificerede sig til mesterskaberne senere på sommeren ved at svømme de såkaldte kravtider.

Det gælder blandt andet Stine Johansen, der efter en lang periode med en skadet skulder, nu er klar igen til sommerens Junior DM, efter at have svømmet kravtiden i både 50 og 100 m ryg.

Maria Bredal Larsen og Iben Bak fik hver især den første kravtid til de vestdanske mesterskaber, og flere af svømmerne fik suppleret samlingen af kravtider.

Klubmestrene for 2013 fik overrakt deres pokaler, som de kan beholde på hylderne indtil næste klubmesterskab om et år.

De nye klubmestre er følgende:

Drenge Junior/Senior

Martin Madsen

Drenge Årgangsgruppe 1

Anton Holten Lambert

Drenge Årgangsgruppe 2

Tais Andkjær Kristensen

Drenge Årgangsgruppe 3

Carl M. Gadegaard

Piger Junior/Senior

Silke Meyer

Årgangsgruppe 1

Therese Hovgaard Jensen

Årgangsgruppe 2

Karina Høybye Olesen

Årgangsgruppe 3

Helga Bak

 I begynder-klubmesterskaberne blev følgende svømmere kåret som nye klubmestre:

25 m fri, Piger

Årgang 2000

Julie Hedegaard

 

Årgang 2002

Emma Sofie Ottesen

 

Årgang 2003

Kirstine R. Rosenkilde

 

Årgang 2004

Helga Bak

25 m fri, Drenge

Årgang 2001

Cedric Gino Andersen

 

Årgang 2002

Oliver Hinrichsen

 

Årgang 2003

Jacob Thomsen

 

Årgang 2004

Jonas Lykke Sandison

 

Årgang 2005

Mikkel Bredal Larsen

25 m fly, Drenge

Årgang 2004

Sebastian B. Pedersen

25m flyben, Piger

Årgang 2002

Emma Sofie Ottesen

 

Årgang 2003

Kirstine R. Rosenkilde

 

Årgang 2004

Maria Bebe Hansen

25 m flyben, Drenge

Årgang 2003

Jacob Thomsen

 

Årgang 2004

Sebastian B. Pedersen

25 m ben, Piger

Årgang 2003

Laura Vestergaard

 

Årgang 2004

Maria Bebe Hansen

25 m ben, Drenge

Årgang 2001

Cedric Gina Andersen

 

Årgang 2003

Jacob Thomsen

 

Årgang 2004

Jonas Lykke Sandison

25 m ryg, Piger

Årgang 2001

Nanna Stie

 

Årgang 2002

Emma Sofie Ottesen

 

Årgang 2003

Kirstine R. Rosenkilde

 

Årgang 2004

Helga Bak

25 m ryg, Drenge

Årgang 2001

Cedric Gino Andersen

 

Årgang 2003

Jacob Thomsen

 

Årgang 2004

Jonas Lykke Sandison

 

Årgang 2005

Mikkel Bredal Larsen

25 m bryst, piger

Årgang 2000

Julie Hedegaard

 

Årgang 2001

Nanna Stie

 

Årgang 2003

Emilie Ulsø Dyhr

 

Årgang 2004

Helga Bak

25 m bryst, Drenge

Årgang 2004

Sebastian B. Pedersen

 Også de nåle, som svømmerne har svømmet ind ved efteråret og forårets svømmestævner skulle overrækkes. Ikke mindst var der bifald til Natascha Zender, der fik overrakt den eftertragtede guldnål.

Følgende svømmere fik overrakt nåle:

Talentnål

Kirstine R. Rosenkilde

 

Nikolaj Graff

 

Randi Jørgensen

 

Agnes Kaia Clasen

Flippernål

Cille Halkjær

 

Nikolaj Graff

 

Rasmus Due Kristensen

Bronzenål

Nadia B. Pedersen

 

Nikki Trustrup

 

Maria Lorenzen

 

Amalie Lund

 

Jonas Ejby

 

Lukas Stæhr Bentsen

 

Camilla Vestergaard

 

Nikolaj Madsen

 

Victor Melbye

Bronze m. sløjfe

Julie Ejby

 

Thomas Kristensen

 

Nikolai H. Maaløe

 

Maria Bredal Larsen

 

Amalie Lund

 

Jonas Ejby

 

Nikolaj Madsen

Bronzedelfin

Thomas Kristensen

 

Louise Lykke Hansen

 

Nicolai Andersen

Bronzedelfin m. sløjfe

Iben Bak