Menu Opret profil
 Ikke mindre end 46 Nyborg-svømmere deltog i årets Ringe International. 
 
Det var 35. år i træk, at stævnet blev afholdt - og i alle årene har Nyborg Svømmeklub været blandt deltagerne. Det er også det eneste stævne i stævnekalenderen, hvor alle Nyborg-svømmere - fra yngste talentsholdssvømmer til ældste K1-svømmer deltager i samme stævne.
 
I Ringe er der finaler og medaljer til nr 1, 2 og 3 i 100 medley og 50 fri-løbene. Finalerne afvikles om aftenen med mørklagt hal, høj musik, spotlight på svømmerne og ikke mindst højlydte heppekor.
 
I stævnets øvrige løb er der kun medalje til vinderen i hver enkelt årgang.
 
Ialt fik Nyborg-svømmerne 35 medaljer og 19 finalepladser. Det er væsentlig mere end sidste års stævne, der bød på ialt 17 medaljer og 15 finalepladser.
 
De flotte resultater skal yderligere ses i perspektiv af, at en række af vores stærkeste årgangssvømmere ikke deltog, fordi de fokuserer på næste weekends vestdanske årgangsmesterskaber.
 
Hos pigerne var Stine Johansen fra ældste årgang (1997 og ældre)helt suveræn og vandt alle individuelle løb, hun deltog i. Det samme gjorde Maja Johanne Pedersen fra yngste årgang (2005). Også Therese Hovgaard Jensen var tæt på at vinde alle løb, hun deltog i. Hun tog fire guldmedaljer og en sølv.
 
Se den samlede opgørelse over nåle, medaljer og finalepladser her:

Nål

Guld

Sølv

Bronze

Finale

Stine Johansen

100 im

 

1

   

1

50 fri

 

1

   

1

100 bryst

 

1

     

100 fly

 

1

     

Maria Lorenzen

100 ryg

Br.Delfin m sløjfe

       

Nikolai H. Maaløe

100 bryst

Br.Delfin m sløjfe

       

Freja Klithammer

100 medley

Talent

       

Silke Meyer

100 im

       

1

Julie Ejby

         

1

Jacob Holst

100 im

   

1

 

1

50 fri

       

1

100 ryg

 

1

     

Marc Nøhr

100 im

   

1

 

1

50 fri

 

1

   

1

Anton H. Lambert

100 im

       

1

Tais Andkjær Kristensen

100 im

       

1

Therese Hovgaard Jensen

50 fri

 

1

   

1

100 fly

 

1

     

100 fri

 

1

     

200 im

 

1

     

Helga Bak

50 fri

 

1

   

1

100 fri

 

1

     

100 ryg

 

1

     

Maria Bebe Hansen

50 fri

   

1

 

1

100 bryst

 

1

     

50 fly

 

1

     

Freja Falkenstrøm

50 fri

       

1

Maja Johanne Rasmussen

50 fri

 

1

   

1

100 fri

 

1

     

100 ryg

Bronze

1

     

Nikolaj Madsen

50 fri

       

1

100 ryg

Br.Delfin m sløjfe

       

Carl M. Gadegaard

50 fri

       

1

100 fly

 

1

     

Lukas Stæhr Bentsen

50 fri

     

1

1

100 bryst

 

1

     

100 ryg

 

1

     

200 im

 

1

     

Jonas L. Sandison

50 fri

   

1

 

1

200 im

 

1

     

Signe Stærmose

100 bryst

 

1

     

Mingus Okkerholm

100 bryst

 

1

     

100 medley

Bronze m. sløjfe

       

Thea Lund Petersen

100 fly

 

1

     

Nicolai Andersen

100 fly

 

1

     

Thomas Kristensen

100 fly

 

1

     

Nyborg Piger 1

4x50 medley

   

1

   

Stine, Silke, Thea, Therese

           

Nyborg Drenge 1

4 x 50 medley

     

1

 

Jacob, Tais, Anton; Marc