A-holdet

Træner

Cheftræner Morten Henriksen, tlf. 28 46 99 35
morten@nsklub.dk

Assistent Nicolai Frolov Andersen 
 

Træningstider sæson 2019/2020 - FORELØBIG

Træningstiderne herunder gælder fra den 12. august 2019
 MandagTirsdagOnsdagTorsdagFredagLørdag
Svømning05.30 - 07.30  05.30 - 07.30
05.30 - 07.30 
Dryland

 
Svømning15.45 - 17.4515.45 - 17.4515.45 - 17.4515.45 - 17.4515.45 - 18.0008.00 - 10.00
Dryland/styrke 17.45 - 18.45StyrkeStyrke17.45 - 18.45 Styrke
 

Stævner og aktiviteter - FORELØBIG  

2019/2020StævneStedDeltagereTilmelding
August
05.-07.08.2019 Ocean Rescue Camp
 Alle interesserede
17.07.2019
10.08.2019Nyborg TRI 4-18-4NyborgAlle interesserede 
12.08.2019SæsonopstartNyborg Alle  
17.-18.08.2019OpstartsweekendNyborg Alle
September
28.09.2019Region Syd turnering 1EsbjergUndtagen deltagere i Vest Kort01.09.2019
Oktober
04-06.10.2019Vest Junior/Senior Kortbane Mesterskaber HjørringJunior og senior med kravtid01.09.2019
26.-27.10.2019Region Årgangsmesterskab Kortbane (RÅM)SønderborgÅrgangssvømmere + 2 ældste børnegrupper21.09.2019
31.10-3.11.2019DM Junior KortbaneVejleJunior med kravtid02.10.2019
November
07.-10.11.2019
DM KortbaneEsbjerg
Senior og årgang med kravtid02.10.2019
23-24.11.2019DM Hold Åben turnering, IndledendeNyborgUdtagelse23.10.2019
30.11.2019Fynske KortbaneOdense Undtagen deltagere til DMJK og DMK18.11.2019
December
13-15.12.2019DM Hold Åben turnering, FinaleHaderslevUdtagelse22.10.2019
Januar
03.-05.01.2020ÅrgangssamlingHerningKvalifikation via RÅM08.11.2019
05.01.2020
BagjulestævneSvendborgAlle
15.01.2020Nytårskur og forældremøde Nyborg Alle
24.-26.01.2020Vejle Swim CupVejleUndtagen deltagere i SGP og DMÅ21.12.2019
25.-26.01.2020Svensk Grand Prix SverigeKravtid og min. 600 FINA point 
31.01.-02.02.2020
DM Kortbane Årgang
GladsaxeÅrgang med kravtid01.01.2020
Februar
06.-18.02.2020Træningslejr Tyrkiet Alle01.11.2019
01.01.2020
22.02.2020Fyn LangbaneOdense, UniAlle
23.02.2020SponsorsvømNyborgAlle 
28.02.-01.03.2020Vest Junior/Senior LangbaneEsbjergJunior og senior med kravtid 
Marts
06-08.03.2020Nyborg Årgangs Cup (NÅC)Nyborg Årgang + yngre. Alle andre hjælper, undtaget deltagere i SB Cup 14.01.2020
07.-08.03.2020SB CupKorsørUndtagen deltagere i DO og DMJL 
21.-22.03.2020Regionsmesterskab Lang
OdenseÅrgang + 2 ældste børnegrupper 
28.03.-01.04.2020Danish Open og DM-J Langbane
TaastrupAlle med kravtid

April
17.-19.04.2020 Vest Årgang MesterskabAalborgÅrgang med kravtid
25.04.2020Fyn Rundt 4NyborgAlle04.04.2020
Maj
29.-31.05.2020HCA Swim CupOdenseAlle  
Juni
27.-28.06.2020Nyborg OpenNyborg Alle
27.-30.06.2020DM Årgang Langbane?Årgang med kravtid
Juli
09-12.07.2020DM Åben Langbane + jun. holdkap?Kravtid  
 
Klubmesterskabet flyttes til efteråret 2020.