Den danske svømmeofficialuddannelse

- bliv dommer eller tidtager!

Læs Dansk Svømmeunions pjece om uddannelserne HER.

Herunder kan du se, hvilke officials Nyborg Svømmeklub har i dag.

Vi har altid brug for flere officials, og har du børn i konkurrenceafdelingen opfordrer vi dig stærkt til at melde dig. Klubben sørger for kurser, og er du interesseret kan du henvende dig til Lene Høybye på leneh@nsklub.dk.


Tidtagere (Modul 1)

Anette KirkAlexander, C24.10.2017
Anne-Sofie KristiansenFrida, T 11.09.2019
Ann Helene NielsenToke, A og Rolf, C24.10.2017
Carsten Hummelhoff-MortensenAlberte, C15.09.2018
Carsten VestergaardMathilde, B14.04.2011
Charlotte LindstedtAnna, C11.03.2020
Ey AmmentorpBarbara, A 
07.10.2014
Gitte KrogKarla, T11.09.2019 
Hannah GuldborgCaroline, C11.09.2019
John Bredal LarsenMikkel, B08.09.2015
Karina GrønfeldtSille, B05.03.2019
Karsten SteenOskar, B, Frida, C08.09.2015
Lars StokholmMartin, C11.03.2020
Lars Bo HansenIda Marie, B 11.03.2020
Louise NørgaardFelix, C11.09.2019
Malene KorsholmMarcus, T05.03.2019
Maria EskildsenGilbert, C 29.09.2020
Marianne NielsenIda Marie, B11.03.2020
Martin MadsenMathias B og Ellen T23.01.2018
Mette Havmand PetersenElin, T 29.09.2020 
Merete Guldager SchmidtEmilie, T 29.09.2020 
Michael Eskildsen                  Gilbert, C 29.09.2020 
Michael NielsenFrey, C 05.03.2019 
Michael Stadnicki Filip, C24.10.2017 
Mikkel Gylling HangaardAnne, T 29.09.2020
Morten HansenElla Marie, T 29.09.2020 
Morten NørgaardFelix, C05.03.2019
Nicolai Frolov AndersenTræner 07.10.2014
Ole HansenTobias, B13.09.2017
Peter GasterMarcus, T 28.11.2018 
Peter NielsenHjalte, C15.09.2018
Peter SeirupNina, A 01.03.2017
Rikke CailhoOceane, B24.10.2017
Sandra Gramstrup MadsenMathias, B og Ellen, T24.10.2017
Steffen PalmJohan, C24.10.2017
Stine NielsenJakob, C11.09.2019
Øjvind Jørgensen             Randi, A 12.02.2013

Dommere (Modul 2):

Adam VadEszter, C29.10.2017
Camilla SchouLaurits, T 27.10.2018
Heidi Plaetner NielsenOliver, C29.10.2017
Helle BebeMaria, A 03.12.2016
Karin Elholm JuliussenKatrine, B03.12.2016
Lene JørgensenRandi, A 05.06.2016
Marianne MühringFrida, C og Oskar B 27.10.2018 
Mette Lykke SandisonMathias, B 03.12.2016
Paul QvistSarah, B26.01.2020
Pia NielsenFrederik, A15.11.2015
Randi Hærup Poser
Bertram, C 
01.09.2019
Tina Holgersen SkovLukas, B29.10.2017
Tina VaarningAdrian, C og Danilo, C30.04.2017
Torben NielsenFrederik, A15.11.2015

Startere (Modul 3)

Christian KobbernagelNikolaj, C
 09.05.2017
Christina MadsenTræner  02.10.2014
Hans-Henrik HansenMaria, A  23.09.2020
Kate PedersenMaja, A 09.05.2017
Lasse PedersenKristine, A og Louise, B 09.05.2017
Lene HøybyeLauritz, C  01.11.2018
Martin FalkenstrømDicte, C 07.04.2015
Morten HøstCathrine, A 09.05.2017
Nina AndersenNoah, T  23.09.2020 
Peter OlesenLauritz, C 22.01.2014

Ledende måldommer/tidtager (Modul 4)

Christian KobbernagelNikolaj, C
 ?
Christina LarsenTeodor, A og Otto T25.03.2017
Christina MadsenTræner 04.10.2014
Hans-Henrik HansenMaria, A14.08.2021
Kate PedersenMaja, A25.03.2017
Lasse PedersenKristine, A og Louise, B25.03.2017
Lene HøybyeLauritz, C
22.10.2018
Martin FalkenstrømDicte, C30.04.2016
Morten Erik HøstCathrine, A25.03.2017
Peter OlesenLauritz, C02.11.2013
Rikke MemborgFrey, C
22.10.2018

Overdommere

Martin Falkenstrøm
Peter Olesen

El-tidsoperatører

Carsten Vestergaard
John Larsen
Tom Bak

Wingrodan-operatører

(Wingrodan er det pc-program, der håndterer afviklingen af svømmestævner, tilmelding til svømmestævner og databaserne Octoopen og Octostatistik)

Kate Pedersen
Lasse Pedersen
Tina Holgersen Skov

Stævnesekretærer (Modul 6)

Christian Kobbernagel 18.06.2017
Christina Madsen 27.02.2016
Kate Pedersen 04.05.2014
Tina Holgersen Skov   30.11.2019
Lasse Pedersen  27.02.2016

Speakere

Dorte Trasbo Vestergaard