Begrebet start anvendes her om en svømmers deltagelse i én bestemt disciplin ved et stævne, f.eks. 50 m fri. Kvalificerer svømmeren sig til en finale i 50 m fri, er det stadig den samme start. Deltagelse i en anden disciplin, f.eks. 100 m fri, tæller som en ny start.
I korte træk
Stævneprisen består af:
Fra efterårssæsonen 2026 afregnes forældrekørsel via et kørselspointsystem. Nærmere information om takster og point findes på hjemmesiden.
Formålet med modellen
Stævnedeltagelse kræver både trænere, forældreindsats og forskellige praktiske udgifter. Formålet med modellen er at fordele disse omkostninger på en enkel, gennemsigtig og retfærdig måde.
Baggrund
For at skabe størst mulig gennemsigtighed omkring stævnepriserne har vi samlet en forklaring på, hvordan prisen for stævnedeltagelse beregnes. Prisen afhænger primært af tre faktorer:
Træner
Ved alle stævner deltager en eller flere trænere. Trænernes kørsel afregnes efter statens gældende kilometertakst for kørsel ud over 20.000 km årligt.
Forældre
Som forælder til en konkurrencesvømmer vil du på et tidspunkt blive bedt om at bidrage til afviklingen af stævner. Det kan f.eks. være som official eller holdleder. Ved nogle stævner er der udgifter forbundet med disse opgaver, f.eks. kørsel, overnatning og forplejning.
Der er primært to funktioner, som skal dækkes ved alle stævner:
Officials
Ved alle stævner er det et krav at vi stiller med officials (eller ”dommere”). Antallet af officials, klubben skal stille med, afhænger typisk af antallet af starter ved det enkelte stævne.
Holdleder
Holdlederen er med for at aflaste træneren, så trænerne kan have fuldt fokus på svømmernes præstationer, se alle løb og efterfølgende give den enkelte svømmer relevant feedback.
Der er forskel på at være holdleder for A-holdet og T-holdene - og der er forskel på opgaverne alt efter om stævnet er et en-dagsstævne eller et flerdagsstævne. Som forældre vil du i langt de fleste tilfælde kun være holdleder for det hold hvor dit eget barn svømmer.
Du kan læse mere om holdlederens rolle på vores hjemmeside:
https://nsklub.dk/page/holdledere
Du kan læse mere om kørselspoint, takster og afregning på vores hjemmeside:
https://nsklub.dk/page/koerselspoint
Stævnet
Ved stævner med overnatning og forplejning fordeles udgifterne til trænere samt de nødvendige forældrefunktioner (officials og holdledere) på de deltagende svømmere. Derudover er der to måder hvorpå prisen på selve stævnet beregnes, og det er altid dem der afholder stævnet der afgør hvilken metode der anvendes:
Fast pris
Når et stævne har en fast pris, vil der ofte også være et fast antal starter. Dog vil du opleve at det kan være muligt at vælge et antal starter (typisk 3 eller 4).
Den faste pris omfatter normalt svømmerens deltagelse i stævnet. Udgifter til evt. overnatning og forplejning for trænere og forældre afregnes særskilt og fordeles på de deltagende svømmere.
Pris pr. start
Ved nogle stævner er det muligt selv at vælge hvor mange starter man som svømmer ønsker. Prisen pr. start er fastsat af dem der arrangerer stævnet.
Ved stævner hvor der betales pr. start vil eventuel overnatning og forplejning afregnes separat til den pris der er opgivet for det enkelte stævne. Og udgifter til evt. overnatning og forplejning for trænere og forældre afregnes ligeledes særskilt og fordeles på de deltagende svømmere.