A-holdet

Træner

Cheftræner Nicolai Frolov Andersen
Mob: +45 40 96 52 51
E-mail: nicolai@nsklub.dk

Assistent træner: Jonas Ejby

 

Træningstider sæson 2023/2024

Træningstiderne herunder gælder fra den 7. august 2023

  Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag Søndag
Svømning 05.30 - 07.30   05.30 - 07.30   05.30 - 07.30  
Dryland/Styrke 15.45 - 16.00 17.00 - 18.00 15.45 - 16.00 17.00 - 18.00   15.00 - 16.00* 
Svømning 16.00 - 18.00 18.00 - 20.00 16.00- 18.00 18.00 - 20.00   16.00 - 18.00
Dryland/styrke 18.00 - 19.00* 20.00 - 20.15  18.00 - 18.15 20:00 - 20:15   18.00 - 18.15

 * Styrketræning i Elefanten: mandag og søndag / Dryland: tirsdag og onsdag 

 

Stævner og aktiviteter - FORELØBIG  

2023/2024 Stævne Sted Deltagere Tilmelding
August
07.08.2023 Sæsonopstart Nyborg Alle  
September
02.-03.09.2023 Opstartsweekend Nyborg Alle  
09.09.2023 Fyn Rundt 1 Nyborg Alle  
23.-24.09.2023 Fynske Kortbanemesterskaber Odense Alle  
Oktober
06.-08.10.2023 Vest Kort Hjørring  Junior og senior med kravtid 13.09.2023
Efterårsferie Ferietræning Nyborg Alle  
27.-29.10.2023 Regionsmesterskabet Kortbane Sønderborg Alle der ikke deltager i Vest 27.09.2023
November
02.-05.11.2023 DJM-K Esbjerg Junior med kravtid 11.10.2023
24.-26.11.2023 Aalborg Cup Aalborg Alle 27.10.2023
December
14.-17.12.2023 DM Kortbane Greve Senior med kravtid 22.11.2023
21.12.2023 Chokoladecup Nyborg Alle  
Juleferie Fri      
Januar
06.01.2024 Region Syd turnering 2  Kolding Alle 23.12.2023
27.01.2024 Fyn Rundt 3 Nyborg Alle  
Februar
02.-04.02.2024 DM Årgang Kort Odense Årgangssvømmere med kravtid 10.01.2024
Uge 7/Vinterferie Træningslejr ???? Alle  
23.-25.02.2024 Dronning Dorthea Cup Kolding Alle 07.01.2024
Marts
01.-03.03.2024 Nyborg Årgangs Cup Nyborg Kun for årgangssvømmere 01.02.2024
15.-17.03.2024 Vest Junior/Senior Langbane  ???? Junior og senior med kravtid 21.02.2024
11.-12.03.2024 Regionsmeterskabet på Langbane Fredericia Alle der ikke svømmer NÅC eller Vest 02.03.2024
Påskeferie Ferietræning Nyborg Alle  
April
05.-07.04.2024 Vest Årgang ???? Årgangssvømmere med kravtid 13.03.2024
11.-14.04.2024 Danish Open Bellahøj Kun efter aftale med NFA 20.03.2024
13.04.2024 Region Syd Turnering 3 Nyborg Alle udover deltagere i DO og VÅM 30.03.2024
 Maj
24.-26.05.2024 HCA-cup Odense Alle 10.05.2024
14. + 16.05.2024 Klubmesterskab del 1+2 Nyborg Alle  
Juni
22.06.2024 Klubmesterskab del 3 Nyborg Alle  
???? Afslutningsstævne kommer senere ???? Alle udover deltagere i DÅM/DJM/DM  
30.06-03.07.2024 DÅM Langbane ???? Årgangssvømmere med kravtid 05.06.2024
Juli
11.-14.07.2024 DJM-L / DM-L Åben klasse ???? Junior med kravtid  12.06.2024

 

Stævnekalenderen er med forbehold for ændringer.